Vypni to!

Vypni to!

Mindfullness.

bd0894336d38d234f28889fdff4d19cbTéma, které je omíláno úplně všude. Dokonce si tohle téma našlo místo i v nové aktualizaci Iphonu a objevilo se v aplikaci zdraví.  Sice jsem nějak nepochopila, jak to má fungovat, ale hlavně, že tam je. (Pokud tu aktualizaci ještě nemáte, tak počkejte. Je to v ios 10, já ji mám dřív, protože Chlupatá příšera).

Já jsem se k němu dostala úplně náhodou, vážně úplnou malinkatou náhodičkou. Chlupatá příšera je pořád na telefonu, ale absolutně neustále. Už to došlo do fáze, kdy vstává s telefonem a s telefonem i jde spát. Ne, nehledala jsem mu nějakou léčebnu. Přišel s tím absolutně sám.

Možná si myslíte, že jsem přestala vydávat články, protože jsem se pustila do mindfullness a nemám na takové hovadiny čas. Jenže opak je pravdou. Já bych strašně chtěla psát, předávat světu své myšlenky a radovat se z toho, že někomu stojím za těch pár minut času, které stráví u mého článku. Vážně, takový stav je velmi povzbuzující a mě se moc líbí!

Články jsem nepsala, protože jsem líný prase a taky kvůli tomu, že mě chlupatá příšera naštvala a to jako natolik, že jsem veškerou svojí silou hodila notebookem o postel. No a on je teď trochu nakřáplý, dobře trochu víc a taky má ulomený mezerník. Zatím to řeším tak, že ho moc nezavírám, aby se mi úplně neodlomil monitor a mám k němu připojenou extérní klávesnici na které píšu. Jenže, tím že ji mám na té původní klávesnici, tak občas mačká nějaká tlačítka. Takže občas zmáčknu šipku a otočí se mi celý display. A kdybych tu původní klávesnici vypnula, tak mi nepůjde zase touchpad. Tati, mami či nějaký milovníku techniky, pokud to čtete, není to pravda. Jsem jen líné hovado!

Pro ty, kteří překousli fakt mého zacházení s technikou, zpátky k mindfullness. Chlupatá příšera mi poslala na facebooku odkaz. Jelikož jsem od chlupaté příšery a všech svých příšer přátel zvyklá na kdovíjaké věci, otevírala jsem to bez jakéhokoliv očekávání. Čekala jsem něco jako třeba, jak si správně oholit zadek, či nějaký jiný humorný článek. Přinejhorším instrukci jak pít správně savo.

Světe, div se! Spletla jsem se. Chlupatá příšera mi poslala k zamyšlení tento článek. Ano, je dlouhý a ano, nečetla jsem ho celý, ale stejně v mojí hlavě zanechal myšlenku. Takovou, ze které jsem vystrašená snad každý den.

Soustředíte se? Dokážete ovládat své myšlenky? Dokážete se soustředit jen na jednu věc? Udržíte svojí všímavost, svojí pozornost?

Já ne. Jsem z toho docela dost vystrašená. Od té doby, co jsem četla tento článek, moje hlava neustále přemýšlí a všímá si toho, jak málo se soustředím. Všímám si toho, že dělám jednu věc a myslím u toho na další tři. Všímám si toho, že o něčem mluvím a přitom myslím na úplně něco jiného. A tak je to pořád. Opravdu pořád. Dokonce jsem zjistila, že ani při sexu, kdyby se nemělo myslet vůbec na nic, nedokážu na nic nemyslet. A tím nemyslím žádné sexuální představy, dokážu klidně myslet na nějakou svojí kamarádku a její trable, nebo na nějaké nové boty, či na nově probíranou látku. Má to tak obrovské rozměry, že bych při sexu o tom nejradši i konverzovala. A ne, opravdu to není tím, že bych měla nekvalitní sex. Dřív ty myšlenky byly také v mé hlavě, ale nikdy jsem jim nevěnovala svojí pozornost.

Rozhodla jsem se s tím něco udělat. Třeba to hloupé počítání, co nás učí už na základní škole, když nemůžeme spát. Stejně mi to nejde. Napočítám do pěti a už přemýšlím zase nad něčím jiným. Je to vážně kritický stav. Ještě je tu varianta, že se soustředíme na nádech a výdech, ale to mi přijde jako větší level. Vždycky mi takovéto věci ohledně dýchání přišli creepy. Nedokážu se na své dýchání soustředit či si představovat, že dýchám do svých zad, protože mě bolí. Radši se budu soustředit na čísla, možná protože je nemám moc v oblibě, ale hlavně protože, si je dokážu představit. No vážně, jak si představíte dech?

Naše myšlenky nás ovládají. Ovládají náš stav mysli, naši náladu. Stačí jedna špatná myšlenka a všechno pozitivní se zbortí jako domeček z karet. Negativní myšlenky se v naší hlavě začnou množit a na nějaký pozitivní domeček z karet není ani pomyšlení.

Nemyslím si, že by za všechno mohli technologie. Myslím si, že si za to může lidstvo, tak nějak samo. Příliš mnoho informací, které nejsme schopni pobrat a hlavně nejsme schopni se na chvíli zastavit.

Musím říct, že po přečtení toho článku se snažím odkládat ty moderní technologie čím dál častěji. Ale je to boj. Ze skříňky se na mě směje invalidní notebook, z postele telefon a ze stolku playstation. A přitom mindfullness je otázka pár minut. Pár minut nad ničím nepřemýšlet. Najít si pár minut jen sám pro sebe a svoje uklidnění duše.

Zkoušejme to. Najděme si svůj rituál. Zpomalme. Zastavme se. Vnímejme. Žijme.

vaše zamyšlená Pandí Princezna

 

zdroj obrázku Pinterest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.