Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

K narozeninám jsem dostala spoustu knih a mezi nimi se nacházel i Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Zkouškové už bylo za dveřmi, tak muselo čtení chvíli počkat. Mezitím si knížku přečetla Chlupatá příšera a byla z ní nadšená. Moc se mi do té knížky nechtělo, protože máme úplně jiný vkus na knížky (spíš oba nutíme toho druhého do našich oblíbených knížek, což se nám znechutí a ty knížky potom nechceme číst). Film jsem neviděla a protože jsem si knížku chtěla nejdřív přečíst, po poslední zkoušce jsem se do toho pustila.

Hlavní hrdina Jacob už od útlého dětství naslouchal příběhům z dětství svého dědečka, který mu vyprávěl barvité příběhy o podivných dětech, které měli zvláštní schopnosti, žili v sirotčinci v Anglii a byli neuvěřitelně šťastní, i když je honili stvůry a nestvůry. Všechny dědečkovy příběhy doprovázely identické fotografie podivných dětí. Jacob dědečkovi příběhy miloval a přál si být jako on. Nebýt obyčejný a zažívat podobné příběhy. S přibývajícím věkem, ale mizelo Jacobovo přesvědčení k pravdivosti příběhů. Cítil se podvedený. Stejně jako zbytek rodiny začal dědečka považovat za blázna. Vše se ale změní, když Jacobův dědeček zemře brutálním způsobem, který policisté označí jako útok zvěře. Jacob se nedokáže smířit s dědečkovou smrtí. Odjede se svým otcem na 3 týdny na Ostrov u Walesu, kde se pokusí najít sirotčinec a zjistit víc o dědečkově životě.

Představoval jsem si, kdy tu byla naposledy, odhrnula uprostřed noci deku, vstala a za kvílení sirén ohlašující nálet kolem sebe shromážďovala roztřesené děti, které si oblékaly cestou dolů po schodech kabátky. Báli jste se? ptal jsem se. Slyšeli jste blížící se letadla? Začal jsem se cítit nesvůj. Zdálo se mi, jako by mě někdo sledoval, jako by tu ty děti ještě stále byly, zachovány jako ten chlapec z bažin, uvnitř za zdí. Cítil jsem, jak po mně pokukují skulinami a otvory.

Už dlouho se mi nestalo, že by mi při čtení probíhal mráz po zádech. Bála jsem se. Byla jsem nadšená. Nevěděla jsem, co mě čeká. Pocity se ve mě střídaly při otočení každé stránky. Knížku jsem měla přelouskanou za jeden den. Nemohla jsem se prostě odtrhnout a stále na Jacoba myslím a těším se až se dostanu k dalším dílům. Do rukou se mi dostala knížka z nakladatelství Jota, která byl plná fotek podivných a zocelovala ve mě ten skvělý pocit.

Sirotčinec slečny Peregrinové je skvělé fantasy, které vás dostane do alternativního světa ve kterém budete chtít žít, budete chtít poznat všechny podivné a budete závidět Jacobovi, který tam může být a sledovat boj se zlem.  Na kvality světa Harryho Pottera to sice nemá, ale pořád budete přemýšlet jestli takový svět vážně neexistuje někde vedle nás.

Celou řadu fotografií a více informací o knížce získáte na sirotcinecslecnyperegrinove.cz

 

2 Replies to “Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti”

  1. Tak já teda tuhle knížku nečetla, ale zrovna včera jsem narazila na film na HBO. Evu Green, která hraje tu slečnu Peregrinovou, mám docela ráda, takže mi to ani neubíralo na zážitku ohledně hereckého obsazení… Další herce jsem moc neznala, až na S.L. Jacksona, který je taky v pohodě :)… Číst knížku je asi o něčem úplně jiném, když píšeš, že ses i bála, protože já se u filmu příjemně zabavila, nicméně nebyla chvíle, kdy bych měla husí kůži… No, možná za to může fakt, že mi kolem telky taky běhala neteř a já měla co dělat, abych měla pozornost upjatou k tomu filmu, ale co už :D… FIlm se mi líbil, tak přemýšlím nad přečtením knihy (ač zrovna takové pořadí sama nepreferuju a radši si prvně přečtu knížku…). Tak se asi do toho pustím, až budu na konci té své hromady, která na mě vedle postele čeká :)
    B.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.