Není rajče jako rajče!

Není rajče jako rajče!

Prokrastinace. Známe to snad úplně všichni. Všechno je zajímavější než práce, která nás čeká. Nic se nám nechce a nemůžeme se donutit pracovat. Chybí nám motivace a nebo i motivaci máme, ale lenost je silnější než my.

Teda nevím, jak velký je to váš problém, ale já s tím bojuji šíleně. Raději uklidím celý byt, než abych dělala něco do školy či něco co absolutně hoří. Sedím, koukám do stěny a říkám si, že bych měla nejspíš začít, ale místo toho se jen převalím na druhý bok, ukousnu bambus a koukám dál. Oh, počkat, to nejsem já, to je panda. No, ale jelikož jsem pandí princezna, máme to tak nějak stejně. Naštěstí jsem, ale našla lék. Rajčata!

Hahaha. Dobře o rajčatech to úplně není, ale mají v tom určitou roli. Při slově pomodoro, se vám určitě všem vybaví něco rajčatového. V hlavě vám běží: „Není to ta omáčka na těstoviny?“ „Není to ten rajčatový protlak?“ „A co to má společného s prokrastinací?“ „To jako, když budu jíst víc rajčat, tak přestanu čumět do zdi a budu více produktivní?“.

Rajčata jsou správná varianta, ale nemusíte se bát. Nebudete muset je jíst, ani vařit omáčky a přitom třikrát poskočit doprava a jednou doleva, aby jste už nikdy neprokrastinovali. Pomodoro je celkem neznámá technika proti prokrastinaci a multitaskingu. Prostě je to něco, díky čemu budete super ultra produktivní. A jelikož to na mě funguje skvěle a jen díky tomu se dokážu učit na zkoušky a dělat další věci, které by mi trvaly dva roky bez této skvělé pomůcky.

Co tedy to pomodoro je a proč se vlastně tak jmenuje? Technika pomodoro je stará technika, která vám pomůže se soustředěním a zvětší vaši produktivitu o spoustu procent. Na tuto techniku přišel italský výzkumník a programátor Francesco Cirrilo, který provozuje oficiální anglický web Pomodoro techniky. Technika pomodoro vám pomůže soustředit se pouze na jednu věc a všechno okolo díky tomu ignorujete. Jméno bylo odvozeno z italského slova pomodori, které v překladu znamená rajče. Na nejprimitivnější způsob využití této techniky, vám totiž postačí obyčejná kuchyňská minutka. A jakou má tato minutka většinou podobu? R-A-J-Č-E-T-E.

Takže, co všechno potřebujeme v boji za produktivitu?

  • Tužku
  • papír
  • minutku/stopky/telefon/prostě všechno, co vám změří určitý časový úsek.

Co s tím budeme dělat?

  • Nejdříve si na papír sepíšeme seznam úkolů, které chceme splnit nebo na nich alespoň pracovat.
  • Nastavíme si časovač na 25 minut a spustíme ho.
  • Začínáme pracovat na prvním úkolu a ničím jiným se nehodláme zatěžovat.
  • Jakmile nám zazvoní oslavný tón, zatancujeme si (varování: Toto je dobrovolné a nemá to nic společného s produktivitou, jen vám to zlepší náladu) a dáme si 5 minutovou přestávku, kdy se můžeme věnovat čemukoliv.
  • Jakmile uběhne 5 minut, zase 25 minut pracujeme na úkolu ze seznamu.
  • Toto celé opakujeme, do té doby než budeme mít hotovo, nebo dokud nebudeme spokojení s hotovou prací.
  • Bonus na závěr! Každá 4. pauza trvá 20 minut.

Samozřejmě s časovým úsekem můžeme libovolně posouvat, je jen na každém z nás, jak mu to vyhovuje, ale je důležité dodržovat pauzy a práci.

Jelikož to funguje na mě, jakožto princeznu lenosti, sami budete překvapeni, co všechno můžete stihnout za pouhých 25 minut.

Kdybyste to díky mé skvělé schopnosti vysvětlovat, přece jen nepochytili – tak TADY jsem čerpala všechnu inspiraci a především tady jsem na tuto techniku narazila.

Znali jste techniku POMODORO? Vyzkoušíte ji?

S láskou,

bojující Pandí princezna

One Reply to “Není rajče jako rajče!”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.