Minimalismus – Martina Bechyňová

Minimalismus – Martina Bechyňová

knihy

♥♥♥

img_2507Článek o téhle knížce, chci vydat snad měsíc a půl, vlastně jsem ho chtěla napsat, ještě předtím, než vznikla Pravidelně nepravidelná rubrika – čteme s pandou. Jenže nejdřív musela vzniknout rubrika a potom jsem musela knížku znovu přečíst, abych teda nic nezapomněla, že jo. A taky se mi hodně nechtělo, protože jsem líná, ale o mé lenosti jsem již psala několikrát.

Pokud čtete moje články pravidelně, víte, že něco co by jiný napsal v jedné větě, já rozepisuji do několika vět. Takže je vám určitě jasné, že než se dostanu ke knížce samotné, bude to chvíli trvat.  Takže například Jarda přestane číst, protože nemá rád dlouhé články a hlavně je na mě naštvaný, protože jsem nešla na koncert, když jsem měla horečku.

Další z vás asi kroutí oči nad tím, že je na světě zase jedna další recenze, reflexe či blábol, říkejte si tomu, jak chcete, o té knížce, kterou napsala jedna bloggerka.

Na začátek bych vám chtěla povědět, jak jsem se vlastně k téhle knížce dostala. Přiznám se, že Martinku jsem moc dlouho nesledovala. img_2510Mě totiž blogy o módě nebaví, vlastně mě ani nebaví číst o kosmetice. Jsem v takových věcech totiž hrozně přesvědčivá a pak potřebuji všechno a následně jsem z toho smutná, protože to nemůžu mít. Achjo to zase odbočuji. Místo jejího blogu jsem začala sledovat její instagram.

 Začala jsem jí sledovat v době, kdy přestávala být tou profi bloggerkou a hlavně, kdy začala psát knihu Minimalismus. Ze začátku jsem z toho byla dosti nesvá, protože svět je nespravedlivej a nějaká bloggerka si jenom tak může napsat knížku a já chci taky napsat knížku a prostě.. No však znáte to, klasická česká závistivá povaha.

Ta knížka mě šíleně moc zajímala. Hlavně jsem postupem času zjistila, že ta holka nebude tak nudná, jako mi připadala na začátku. Její články mě bavily a hlavně mě bavil její pohled na život. Inspirovala mě, nebála se dát výpověď, nebála se vykročit do neznáma. V ten moment jsem věděla, že tu knihu musím mít a aby toho nebylo málo, rozhodli jsme se s chlupatou příšerou jít na Martinky piknik a neoficiální autogramiádu. Na autogramiádě padlo pár flašek alkoholu a domů jsme přišli až kolem 5 hodiny ranní. Ale hlavní bylo to, co jsme si z autogramiády odnesli. Odnesla jsem si jak Minimalismus, tak zjištění že Martinka je šíleně skvělá, inspirativní a hlavně jsem v ní viděla odvážnou samu sebe. Možná proto, že je Marťa taky býk, anebo taky kvůli něčemu úplně jinýmu.

img_2512

A teď tedy konečně k samotné knížce. Asi pro nikoho nebude žádným překvapením, že knížka je pojatá jako jeden dlouhý článek plný postřehů, myšlenek, životního příběhu, ale především životního posunu, který Marťa udělala. Hodně lidí říká, že jim knížka otevřela oči, změnila jim život. Já osobně si myslím, že pokud člověk chce, tak si ve větách může najít to svoje poselství. Díky tomu poselství třeba udělá pár kroků novým směrem v jeho životní cestě. Anebo si toho ani nevšimne, řekne si že lidi jsou blázni a tím to celý skončí.

Jak jsem psala již dříve, tak já jsem si kvůli téhle knížce a vlastně i díky setkání s Marťou zase obarvila vlasy na nějakou šílenou barvu, sice to píšu už zase jako blonďatá princezna, ale na tom přece vůbec nezáleží. Prostě jsem to udělala, donutilo mě to si uvědomit, že těm lidem okolo jsem úplně jedno a mě taky může být úplně jedno, že se na mě tváří kysele, protože mám jinou barvu vlasů než všichni ostatní. Pro někoho jsou takové věci absolutně přirozené a jiní zase potřebují na té cestě k tomuto poznání popostrčit.

img_2514A k takovému popostrčení je tato knížka jako dělaná. Podle mě to i Marťa psala s takovým úmyslem. Úmyslem, ukázat lidem i jinou cestu. Chtěla lidem říct, že není špatně volit cestu srdcem, i když rozcestníky ukazují úplně jinam. A takové věci je podle mě důležité si uvědomit anebo nad tím alespoň přemýšlet.

Nechci říkat, že mi tato knížka nějak změnila pohled na život či něco podobného. Chtěla bych říct, že kniha Minimalismus vám řekne, že rozhodnout se podle toho, jak to cítíme, není špatné. Obarvit si hlavu na šílenou barvu, není špatně. Vzít kladivo a zbořit ve své hlavě pár zdí je šíleně osvobozující. Chce to jenom zkusit. Kniha Minimalismus vám neřekne, jak máte tyto zdi bořit, ale dodá vám odvahu to udělat. A odvaha je jedna z nejdůležitějších věcí, které potřebujeme ke změně k lepšímu životu.

Marťa nás nakopne to zkusit, nebo alespoň o tom přemýšlet. I to stačí, protože jak říká číča v kleci – Všechno je to v hlavě.

img_2516Kniha Minimalismus je rozhodně inspirativní a vlastně mě i celkem uklidňuje. Když jsem jela udělat pár životních rozhodnutí a byla jsem ve velkém stresu, četla jsem si právě knihu Minimalismus, hned jsem se cítila lépe a uklidněná. Budu se už opakovat, ale dodalo mi to odvahu. Vlastně mi přišlo, že Marťa sedí vedle mě a uklidňuje mě.

Takže bych knížku doporučila všem, kteří potřebují dodat odvahu, chtějí udělat krok novým směrem, ale nepřijde jim to v pořádku. Knížka se čte sama a vlastně ani nebudete vědět, jak rychle jste ji zvládli přečíst.

Na konec bych se ještě zastavila u ilustrací, které jsou krásně minimalistické. Ale především se mi na formátu knížky líbí, že hned na první stránce nás přivítají uvozovky s místem pro věnování a na konci je jedna velká tečka.

Martinka udělala skvělou práci a rozhodně nelituji toho, že jsem si knížku pořídila a díky tomu i Marťu poznala. Možná jste momentálně unavení z toho, kolik kladných věcí jsem zase napsala a nikde se neocitla žádná kritika. Já na tu kritiku moc nejsem, a jelikož to má být rubrika o mých oblíbených knížkách, které podle mě nesou nějaké poselství, tak na jejich kritiku tu rozhodně není místo.

Kdyby vás moje povídání zajímalo, knížku si můžete koupit ZDE.

Doufám, že je to všechno, co jsem vám chtěla říct. Doufám, že to dává hlavu i patu a nemyslíte si o mě, že jsem nějaký blázen. Vlastně klidně si to myslete, je to absolutně v pořádku.

Pac a pusu

vaše pandí princezna, která se rozhodla zvolit nevyšlapanou cestu

PS: Pro knihu Minimalismus je typická modrá, proto jsem nevolila mojí oblíbenou růžovou, nebojte příště zase bude!

♥♥♥

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.